Ontbijt, de belangrijkste maaltijd van de dag(?). Maar wat kost een ontbijt je per keer? per week? of jaar? per 30 jaar?? Geen probleem, daar helpen we je bij. Dit artikel helpt je bepalen of dat ene belegde broodje je meer geld waard is dan het andere.
Hoe ontbijt Nederland?
Volgens diverse websites eten we in Nederland met name boterhammen met hagelslag, pindakaas, jam, vleeswaren of met een plakje kaas. Daarnaast zijn de graanproducten zoals cruesli en muesli met zuivel populaire vormen van ontbijt.
Wat kost een boterham?
Het begint allemaal met een brood bij de bakker of supermarkt. Een brood heeft ca. 20 boterhammen en de prijs varieert van € 1,00 tot € 2,69 daarmee kost het brood van de boterham € 0,05 tot € 0,15. Neem je een duur pakje boter, dan kun je tot € 0,05 per sneetje erbij op tellen. Vervolgens komt de keuze voor het beleg. In het luxe segment varieert de prijs van jam, pindakaas of hagelslag niet zo veel (ca. € 0,09) maar zit er wel een behoorlijk gat naar het vlees- of kaasbeleg, die gaan tot wel € 0,26 per boterham.
Om te berekenen wat je in je huidige koopgedrag kwijt bent, bepaal per onderdeel of voor een goedkoop ontbijt merk gaat of toch vaker voor een duurder merk (bij twijfel neem je het gemiddelde). Tel vervolgens het sneetje, al dan niet met boter en beleg bij elkaar op. Nu heb je de prijs voor 1 boterham en vermenigvuldig deze met het aantal boterhammen dat je elke ochtend eet.
Wat kost een ontbijt (boterham ontbijt) | Kosten per boterham | ||
Goedkoop | Gemiddeld | Duur | |
Sneedje brood (1 boterham) | € 0,04 | € 0,09 | € 0,15 |
Halvarine boter (5g) | € 0,01 | € 0,03 | € 0,06 |
Aardbeien Jam (15g) | € 0,03 | € 0,10 | € 0,16 |
Pindakaas (15g) | € 0,06 | € 0,09 | € 0,12 |
Hagelslag melk (20g) | € 0,05 | € 0,07 | € 0,09 |
Hazelnoten-/cholocadepasta (15g) | € 0,06 | € 0,10 | € 0,13 |
Boterhamworst (10g) | € 0,08 | € 0,13 | € 0,18 |
Kaas (1/2 plak) | € 0,11 | € 0,17 | € 0,23 |
Kipfillet (20gr) | € 0,13 | € 0,19 | € 0,26 |
* op basis van steekproeven bij verschillende supermarkten.
Een voorbeeld van de goedkope opties; Je gaat gebruik voor het fabrieksbrood (€ 0,04) en doet daar een smeuïg laagje jam op (€ 0,03). De kosten zijn dan € 0,04 + € 0,03 = € 0,07 per boterham.
Een voorbeeld luxe broodje; Je koopt merendeels de lekker vers afgebakken brood (€ 0,15), je smeert er een lekkere boterlaagje op (€ 0,06) en je maakt het af met een lekker plakje kipfillet( € 0,26). De kosten zijn dan € 0,15 + € 0,06 + € 0,26 = € 0,47 per boterham.
Wat kost graanontbijt met melk?
Voor het graanontbijt gaan we meerendeel uit van de op de verpakking geschreven hoeveelheden.
Wat kost een ontbijt (graanontbijt) | Kosten per graanontbijt | ||
Goedkoop | Gemiddeld | Duur | |
Halfvolle melk (0,25l) | € 0,19 | € 0,27 | € 0,35 |
Sojamelk (0,25l) | € 0,25 | € 0,37 | € 0,50 |
Amandelmelk (0,25l) | € 0,36 | € 0,61 | € 0,87 |
Havermout (40gr) | € 0,04 | € 0,11 | € 0,19 |
Muesli (40gr) | € 0,06 | € 0,20 | € 0,33 |
Pap (40gr) | € 0,08 | € 0,12 | € 0,16 |
Cornflakes (30gr) | € 0,14 | € 0,21 | € 0,27 |
Kinder ontbijtgranen (30gr) | € 0,14 | € 0,17 | € 0,20 |
Een voorbeeld van een goedkope optie; Men neme een schaaltje en doet daar 40g goedkope havermout in (€ 0,04). Vervolgens doe je daar een flinke scheut goedkope vloeibare koeienmelk (€ 0,19). Nadat je de twee “el cheapo’s” kokend door elkaar hebt geroerd, krijg je een heerlijk goedkoop ontbijt bakkie havermoutpap voor € 0,25.
De glamour-optie; Om te beginnen neem je een lekkere krokante muesli (€ 0,33) per kom. Dat overgiet je met uit hemel gevallen bio amandelmelk (€ 0,87). Dat tezamen maakt een dagelijkse levenselixer van € 1,20.
Samengevat: Wat kost een ontbijt?
Als we alles afwegen: wat kost het ontbijt je dan? De verhouding tussen vast- en vloeibaar ontbijt ligt bij 2x boterhammen (van € 0,14 tot € 0,94) met of een bakje graanontbijt (van € 0,25 tot € 1,20) . Met het graanontbijt is het aannemelijk dat je bij de luxe varianten dus duurder uit bent dan 2 broodjes kipfilet.
De afweging: Wat mag het kosten?
Ga je voor een goedkoop ontbijt? Of geniet je echt véééééél meer van dat lekkere broodje met een dikke plak oude kaas dan een goedkoop broodje met een goedkoop plakje kaas? Kudo’s! Lekker blijven genieten. Maakt het je eigenlijk niet veel uit of je een broodje goedkope jam eet of dat plakje malse kipfilet? Dan kunnen we je helpen. Wat als we uit bovenstaande tabel uitrekenen dat het ca. € 0,40 per boterham kan schelen… Maar wat is nou € 0,40 ? Oke, je eet twee boterhammen voordat je inklokt bij de baas; € 0,80. Bijna een euro… hmm maakt het al wat tastbaarder, maar ach, die € 0,80 ga je niet merken.. of toch wel?
In onderstaande tabel geven we een indicatie van wat je dagelijkse gedrag van invloed kan hebben een reeks van periodes. De tijdsspan, waar je je kosten naar afzet, bepaal je zelf. Ik vertaal het bijvoorbeeld in 30 jaar (dan ben ik 63). De eerste vraag is dus, wat kost deze keuze mij in 30 jaar?
Wat kost een ontbijt me over 30-50 jaar?
Per dag | Per week | Per maand | Per jaar | Per 10 jaar | Per 30 jaar | Per 50 jaar |
€ 0,80 | € 5,60 | € 24 | € 292 | € 2.920 | € 8.760 | € 14.600 |
Oke, deze indicatie geeft aan dat het verschil tussen een goedkoop ontbijt en luxe broodje het in 30 jaar dus ca. € 8.760 is. Oef! Dat is een behoorlijke smak met geld, maar wel over een lange periode. De volgende stap is; vertaal het bedrag terug naar een hobby of iets wat je graag wilt hebben. Ik ga bijvoorbeeld graag naar de film. Stel dat we even snel uitgaan dat je bij een avondje bios toch wel € 20,- kwijt bent, dan kun je voor dat plak je kipfilet dus 438x naar de bioscoop (in 30 jaar). Oftewel; elke maand naar de bioscoop??… Of elke dag dat luxe broodje kaas? Het juiste antwoord weet alleen jij!
In 30 jaar: Een luxe broodje met luxe plak kipfilet of een goedkoop broodje jam en… …
- 438x avondjes bioscoop? (€ 20. p.p.)
- 175x uit eten? (€ 50 per keer)
- 42x skydiven? (tandemsprong € 210 p.p.)
- 6 nieuwe Apple Iphone X toestellen? ( € 1.400 p.st.)
- 4 nieuwe racefietsen? (€ 2.000 p.st.)
- 3 maanden eerder met pensioen? (€ 2.800 p/m)
- 2x op wereldreis ? (€ 4.350 p.p.)
Mocht je in eerdere overzichten nu zelf een afweging zien dat je zou willen maken? Twee broodjes pindakaas of muesli met koeienmelk? En als je in de supermarkt sta, pak je dan een A-merk, het budgetmerk of iets daartussen in? Als je eenmaal een indicatie van het verschil per dag hebt, gebruik dan onderstaande tabel voor de vertaling naar een betreffende periode. Succes!
Lees hier onze andere blogs.
Hulptabel ‘Wat kost een ontbijt: indicatie kosten per tijdsspan’;
Per dag | Per week | Per maand | Per jaar | Per 10 jaar | Per 30 jaar | Per 50 jaar |
€ 0,05 | € 0,35 | € 2 | € 18 | € 183 | € 548 | € 913 |
€ 0,10 | € 0,70 | € 3 | € 37 | € 365 | € 1.095 | € 1.825 |
€ 0,25 | € 1,75 | € 8 | € 91 | € 913 | € 2.738 | € 4.563 |
€ 0,50 | € 3,50 | € 15 | € 183 | € 1.825 | € 5.475 | € 9.125 |
€ 0,75 | € 5,25 | € 23 | € 274 | € 2.738 | € 8.213 | € 13.688 |
€ 1,00 | € 7,00 | € 30 | € 365 | € 3.650 | € 10.950 | € 18.250 |
€ 1,50 | € 10,50 | € 45 | € 548 | € 5.475 | € 16.425 | € 27.375 |
€ 2,00 | € 14,00 | € 60 | € 730 | € 7.300 | € 21.900 | € 36.500 |
€ 2,50 | € 17,50 | € 75 | € 913 | € 9.125 | € 27.375 | € 45.625 |
€ 3,00 | € 21,00 | € 90 | € 1.095 | € 10.950 | € 32.850 | € 54.750 |
€ 4,00 | € 28,00 | € 120 | € 1.460 | € 14.600 | € 43.800 | € 73.000 |
€ 5,00 | € 35,00 | € 150 | € 1.825 | € 18.250 | € 54.750 | € 91.250 |
€ 7,50 | € 52,50 | € 225 | € 2.738 | € 27.375 | € 82.125 | € 136.875 |
€ 10,00 | € 70,00 | € 300 | € 3.650 | € 36.500 | € 109.500 | € 182.500 |
€ 15,00 | € 105,00 | € 450 | € 5.475 | € 54.750 | € 164.250 | € 273.750 |